Základní esenciální oleje dnes běžně koupíme i v květinářství. Návod na použití však nikdy není součástí balení. Málokdo z nás si uvědomuje, o jaké látky se jedná a jak s nimi bezpečně zacházet. Proto jsem se rozhodla napsat tento článek o bezpečném využití aromaterapie v domácí praxi.

Na Wikipedii najdeme tuto definici esenciálních olejů: „éterické oleje jsou těkavé, ve vodě nerozpustné, olejovité látky nebo směsi látek, často jsou vonné a mají palčivou chuť.“

Co si pod tím ale představit?

Esenciální oleje získáváme pomocí destilace, extrakcí s CO2 případně lisováním z rostlinných silic. Silice jsou vytvářeny rostlinami zejména jako ochrana proti škůdcům, nemocem, případně konkurenci. Proto mají také často antibiotické a antiseptické účinky. Obsahuje je však pouze 5% rostlin. Typicky si jich můžeme všimnout na citrusech, kde jsou viditelné pouhým okem. Když porušíme kůru plodu, vystříkne z ní tekutina. Tou je silice, o které mluvíme.

Kvalita

Pokud EO kupuješ, je potřeba si dát pozor na kvalitu. Důležité je, jak byl olej získán, země původu, ze které části rostliny byl vyroben, doba expirace, šarže. Jeho kvalitu však nelze i tak jednoduše odhalit, a proto je dobré se řídit v neposlední řadě cenou, která Ti hned na první pohled napoví, jestli se opravdu jedná o přírodní olej anebo syntetiku.

Cena běžného EO se pohybuje od 90 do 200 Kč za 10 ml. Jedná se o oleje typu levandule, citrusy, borovice, smrk, rozmarýn, eukalyptus, tea tree apod. Avšak u olejů jako je meduňka, růže, jasmín by se cena neměla pohybovat pod 450 Kč za 1 ml.

To je dáno výnosností jednotlivých rostlin. Například na jednu 10 ml lahvičku EO z růže je potřeba 40 kg okvětních plátků, u meduňky je to dokonce 80 – 120 kg rostliny.

Pokud chceš mít jistotu, že nenakupuješ zajíce v pytli, doporučovala bych Ti oslovit firmy jako je EONE, Nobilis Tilia, Oshadhi nebo Florihana.

A teď už se pojďme podívat na bezpečné používání.

Použití

EO jsou nerozpustné ve vodě, za to se velmi dobře mísí s rostlinnými oleji (ideální je mandlový, meruňkový nebo třeba olivový), smetanou, medem, neutrálním mýdlem, hydrofilním olejem a alkoholem.

Další možností jak aromaterapii použít jsou různé čichací lahvičky, roll-ony, olejová séra, inhalační tyčinky, avokádové pecky apod.

Co dělat, když….

Pokud se stane, že se na pokožku dostane neředěný éterický olej, umyj postižené místo mýdlem. Jsou-li zasaženy oči, propláchni opatrně vodou nebo očním roztokem a vyhledej lékaře. Po požití dej vypít co nejvíce tučného mléka nebo oleje a ihned volej toxikologii.

Kontraindikace

Skladování

Oleje vždy skladuj na suchém a tmavém místě mimo dosah dětí. Lahvičky musí být skleněné, protože EO leptají plasty. Pozor na teplo.

A na závěr ještě možná vysvětlení, jaký je rozdíl mezi esenciálním a éterickým olejem. Žádný, jde o dva názvy té jedné a samé věci.

A co dál?

Stáhni si e-příručka zdarma o 7 olejích, které nesmí chybět v žádné domácnosti.

A pro další praktické tipy o aromaterapii sleduj můj blog. Můžeš se podívat třeba na článek o nachlazení a nebo odpočinku s aromaterapií.

9 komentářů

  1. Teď jsem zmatená – aromalampy se nesmí používat u dětí do tří let a inhalace a kloktání jo? Ikdyž vynechám to kloktání, což fakt tříleťák nezvládne, ta inhalace je přece intenzivnější, než jen aromalampa – nebo není? Díky

    1. Aromaterapie všeobecně by se neměla používat pro děti mladší 3 let, tedy jakýkoli způsob. Nicméně dá se nahradit hydroláty nebo-li květovými vodami, pokud je potřeba pro nějaký specifický účel.
      Inhalace je určitě intenzivnější než aromalampa.

  2. Dobrý den, paní Velehradská, mám prosbu, potřebovala bych kvalitní esenciální olej z vetiveru pro dítě na hyperaktivitu /ADHD/. Mohla byste mně, prosím, poradit, kde bych mohla koupit oopravdu kvalitní? Děkuji za odpověď. Táňa

  3. Dobrý den. Chtěla bych se zeptat na použití aromalapmy, když je v místnosti roční dítko s rymou, nemohu použít ani Tea trea aby se mu lépe dýchalo? Nahoře samozřejmě čtu, že se to nesmí.. Ale něčím bych chtěla kvůli té rýmě provonit vzduch. Děkuji

    1. Doporučovala bych použít hydrolát nebo-li květovou vodu. Ideálně třeba tymián a stříkat do vzduchu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *