Nachlazení

Nachlazení….neustále přemílané téma. Všude na nás útočí reklamy s nabídkou různých prášků, vitamínů, preventivních opatření a dalších návrhů, jak se zbavit anebo předejít nepříjemné rýmě, kašli a teplotě. Jak je to ale vlastně s nachlazením doopravdy?

Na dalších řádcích se podíváme na jeho význam, na pomoc, kterou nám může poskytnout aromaterapie, Bachovy esence. A také jsem pro Tebe sepsala pár „babských rad“, které se mi osvědčily a moc ráda je při nachlazení používám.

Psychosomatika

Zdá se Ti, že se nachlazení šíří jako vir z člověka na člověka v MHD, v obchodech, v práci, kam často přijdou prskající kolegové, kteří nechtějí anebo si myslí, že nemohou zůstat doma, a nemá to nic společného s tím, jak se cítíme? Prostě je to cizorodá látka žijící vlastním životem, která nás napadne a my se proti tomu můžeme tak maximálně preventivně bránit dostatečným přísunem vitamínů?

Běžně k tomu tak přistupujeme. Nemyslím si, že je to ale jediný důvod a už vůbec ne ten hlavní, proč je nachlazení tolik rozšířené. Dle mého názoru je to zejména proto, že žijeme v přepracované době, kdy si neumíme říct dost, jsme pod neustálým tlakem a stresem a přistupuje na další a další pro nás nevýhodné domluvy. Naše pocity, které nám stav zrcadlí, potlačujeme a potlačujeme, až není jiná možnost, než nám to dát najevo jiným způsobem – a tím je nemoc.

Co se ale stane, když místo, abychom zalezli do postele a řekli si, ok, už to chápu, budu tedy odpočívat, hodíme do sebe acylpyrin nebo paralen a pokračujeme dál v krasojízdě? Tělo zjistí, že dávat nám další drobné signály nemá smysl a bude muset přijít s nějakým silnějším symptomem, který nás k odpočinku donutí.

Pokud to tak uděláme jednou, dvakrát a pak si odpočineme, asi se toho tolik nestane, ale pokud to tak děláme stále dokola, má to kumulativní efekt.  A tělo nakonec najde způsob, jak nás do polohy vleže dostat.

Z tohoto hlediska tedy nejsou nemoci našimi nepřáteli, ale naopak pomocníky a chrání nás před námi samými.

Nachlazení nás často složí (a to doslova) zdánlivě ze dne na den a donutí nás zastavit se, zalézt do postele, pít teplý čaj a odpočívat. A to je jedno z jeho hlavních poselství. Zase jsme jeli přes čáru a neposlechli své pocity, které volaly, brzdi.

Při bolesti v krku je na místě se ptát, co jsme neřekli a chtěli jsme. Co si držíme v sobě a nekomunikujeme o tom?

Rýma zase symbolizuje to, co už nemůžeme cítit a chceme se tomu vyhnout, a tak si raději zacpeme nos.

Kašel upozorňuje na to, že něco nemůžeme rozdýchat a chceme se na to vykašlat.

No a teplota, kterou se snažíme často všemožně snížit a udolat jí, je naopak léčebným procesem, naším spojencem, který se snaží vrátit tělo do rovnováhy a bojuje s rozrůstající se infekcí, bakteriemi, viry a dalšími cizinci, kteří pronikli do našeho těla.  A proč? Protože jsme jim to dovolili, nehlídali si své hranice a namáhali se víc, než bylo zdrávo, minuli jsme všechny varovné signály, které nám dávaly naše pocity. Takže teplotě bychom měli za její práci spíše poděkovat.

Pojďme se podívat na pár praktických tipů, jak s nachlazením pracovat a třeba se i něco zajímavého dozvědět o sobě.

Aromaterapie

Její obrovské plus je v tom, že působí na fyzickou i psychickou stránku zároveň.  Esenciální oleje mají antivirové, antibakteriální a antiseptické účinky. Jedná se totiž o složku rostlin, která je primárně chrání před škůdci a konkurencí.

S oleji však musíme zacházet opatrně, protože se jedná o silně koncentrované látky, které mohou místo pomoci přivodit nemalé potíže.

Teď se ale podíváme na to, jak je bezpečně využít při nachlazení.

K prevenci jsou nejvhodnější dva oleje a to Ravintsara a Eukalyptus radiata, které mají antivirové účinky. Tím působí na úrovni fyzické. Jak je to ale s úrovní psychickou?

Eukalyptus je silice, která pomáhá zejména při dýchacích potížích. Jeho tématem je otevření dechového centra neboli otevření se světu, komunikace s okolím, aktivní a uvolněný kontakt. Boří strnulost a sevřenost, pocit, že nemůžeme volně dýchat ze strachu z vnějších událostí. Je vhodný pro hodně přetížené lidi, kteří se potřebují uvolnit a navodit vnitřní vyrovnanost a klid.

Ravintsara nastoluje nervovou rovnováhu, stimuluje při psychické únavě a napomáhá při úzkosti a ztrátě chuti do života.

Oba oleje tedy pracují jak na fyzické rovině s ničením cizorodých látek, tak na úrovni psychické s nastolením rovnováhy a vnitřního klidu, což při nachlazení potřebujeme.

V rámci prevence se můžeme zaměřit i na dostatečný odpočinek, ke kterému využití aromaterapie krásně nabádá. Voňavý olej nebo šumivá koule do koupele jsou úžasnou formou relaxace po celodenním shonu. Které vůně využít pro odpočinek popíši v dalším článku.

Pokud však již nachlazení pociťujeme, prevence stačit nebude a je lepší sáhnout po silnějším prostředku a tím je Tea tree a Niaouli. Oba oleje mají silné antibiotické účinky.

Tea tree neboli čajovník australský posiluje morálku a odolnost, dodává sílu a je vhodný při dlouhodobé únavě. Působí na oslabenou imunitu, vrací nás k sobě samým, posiluje sebejistotu, uzemňuje a tím přináší osvobození mysli.

Niaouli působí jako antidepresivum a posiluje koncentraci.

Na bolesti v krku je zase velmi vhodná Šalvěj muškátová, která má silné protizánětlivé účinky. Působí proti stresu, je vhodná pro lidi, kteří v sobě dusí napětí, pomáhá při střídajících se náladách, při nerozhodnosti a vnitřním zmatku.

Esenciální oleje však nikdy nepoužívej vnitřně! Ideální je pořídit si aromalampu anebo difuzér. Postačí 10 – 15 kapek na větší místnost.

Příjemnou výhodou aromaterapie je, že nejen léčí, ale navíc i krásně voní.

Na závěr této kapitoly přiložím ještě můj oblíbený recept na mast na rýmu:

80 g mandlového oleje

15-20 g včelího vosku

20 kapek EO kafr, 25 kapek EO máta peprná, 30 kapek EO kajeput, 20 kapek EO eukalyptus

Rozpustíme včelí vosk ve vodní lázni, přidáme mandlový olej a esenciální oleje, přelijeme do připravené nádoby a necháme zcela vychladnout.

Bachovy esence

Bachovy esence nám mohou pomoci zpracovat nějaké téma na psychické rovině, které se promítá i do roviny fyzické. U nachlazení typicky naučit se držet své hranice.

Babské rady

Tak těch by bylo nepočítaně. Vyberu tedy ty, které mám ozkoušené, a nejvíc mi vyhovují. Jejich výhodou je, že jsou přírodní a tudíž nezatěžují tělo chemií. A navíc jsou často ozkoušené generacemi lidí před námi.

Jogínská konvička na výplach nosu

Výborná prevence. Každé ráno propláchneme nos a dutiny slanou vodou. Při rýmě se dá používat i 4x denně.

Tinktura z lichořeřišnice

Přírodní antibiotikum

Celou rostlinu naložíme na 1 měsíc do lékařského lihu, louhujeme v temnu.

Každý den užíváme tolik kapek, kolik kg vážíme.

Počet kapek rozdělíme třemi a jíme 3x denně.

Např. váha 90 kg, 3 x denně 30 kapek

Při větší dávce může mít projímavé účinky!

Čaj z květu černého bezu

Lipový čaj

Zázvorový čaj s medem

Čaj z islandského lišejník

Sirup ze smrkového jehličí

tekutý med a hrst nových smrkových jehliček

nech měsíc vylouhovat na denním světle, potom přeceď

pozor med nezahřívej na vysokou teplotu!

Šípkový sirup

zavařovací sklenici naplň do ¾ pokrájenými šípky(pozor ne chloupky uvnitř plodu)

zalij medem

pozor med nezahřívej na vysokou teplotu!

nech měsíc vylouhovat na denním světle, potom přeceď

z přeceděných šípků si můžeš uvařit výborný čaj

bohatý na vitamin C

Jitrocelový sirup

zavařovací sklenici naplň pokrájenými listy

zalij medem

pozor med nezahřívej na vysokou teplotu!

nech měsíc vylouhovat na denním světle, potom přeceď

z přeceděných listů si můžeš uvařit výborný čaj

lze udělat i jako vrstva listů, vrstva cukru, ale já preferuji med kvůli jeho přidané hodně v podobě látek v něm obsažených

Terapie

Pokud se nám nachlazení vrací stále dokola a není možné se ho zbavit jinak, je možné vybrat si ze široké škály terapií, které nám pomůžou související téma zpracovat. Já preferuji kineziologii, ale metod je celá řada a každý musí najít tu svou, která mu vyhovuje. V případě zájmu mě kontaktuj, ráda doporučím i své kolegy, kteří využívají jiné metody, a mám na ně dobré reference od svých klientů anebo z vlastní zkušenosti.

Přeji krásný den bez kapesníků!

Sdílejte

Facebook
Twitter
LinkedIn

4 Responses

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *