Rituál zavinování

Hloubka, ticho, transformace, péče, podpora, hluboké léčení bolesti, smutku, přechod, naslouchání, příběh, uzavírání, znovuzrození….

O tom všem je rituál zavinování nebo-li rituál zavírání kostí.

Je to jeden z nejsilnějších přechodových rituálů, který jsem kdy zažila. Po svém druhém porodu jsem slyšela jeho volání, a tak jsem ho následovala a rituálem se nechala provést. Neuzavírala jsem zdaleka jen porod, ale i další témata jako je smrt mé maminky a mého prvního miminka a také jsem vědomě vstoupila do ženství a uctila ho. Byl to pro mě tak silný, hluboký, transformační zážitek, že jsem se rozhodla se rituál naučit a provázet jím další ženy

A u koho lepšího to udělat než u Anny Gedre – duly, zavinovalnice a úžasné moudré ženy z Ukrajiny, která tímto rituálem provází již mnoho let?

Hloubku tohoto nádherného rituálu objevuji dodnes a nepřestává mě fascinovat. A proto bych ho ráda dopřála i Tobě, budeš-li chtít, protože každý z nás má ve svém životě období, které je bolestivé, těžké, transformační a je potřeba ho douzavřít, poléčit a vědomě přijmout jeho dary.

Cítím obrovskou vděčnost, respekt a úctu k tomuto silnému transformačnímu procesu. A jsem nesmírně ráda, že jím můžu provázet!

Na co se tento rituál hodí?

Tímto rituálem uzavřeme staré a plně se otevřeme všemu novému, co teprve přijde.

Jaká je historie poporodního zavinování?

Slované brali zrození jako portál, bránu mezi dvěma světy. Ta se otevírá již 40 dní před porodem, už tehdy se začíná „něco dít“. Při porodu se musí žena plně otevřít, duše i tělo jsou dokořán. Žena při něm vchází do labyrintu pro své dítě, jde naproti duši a otevírá tuto bránu. Když žena rodí, je tedy „někde mimo“, mezi dvěma světy, mezi životem a smrtí. Z labyrintu musí žena zase vyjít a bránu – porod uzavřít. Protože co bylo otevřeno, by mělo být zase uzavřeno, aby energetické síly neutíkaly pryč. 

Proto je důležité během prvních 40 dnů po porodu odpočívat, pečovat o sebe a hlavně nechat o sebe pečovat.

Poporodní zavinování se dělalo většinou 40. den po porodu. 40. den se měla brána uzavřít. Když se brána uzavřela, žena i dítě mohly žít plně v tomto světě. Nebyly v něm jen „na půl“. 

Zrození každého dítěte je pro ženu iniciací a poporodní zavinování je završením této iniciace.  Zavinování je třešinkou na dortu iniciace, je tečkou, která dovršuje přechod „do ženy matky“. Je to rituál zcelení duše i těla, rituál obnovy ženy. To, jak žena prožije šestinedělí, kolik síly obnoví a nabere, pak má vliv na celý její další život. Proto je šestinedělí tak důležité a mělo by být posvátné

V ČR se s tímto rituálem setkáváme také pod počeštělými názvy zavírání kostí nebo rituál rebozo/rebozo rituál, v angličtině „Closing the bones“, ve španělštině „Cerrada“, „Encaderamiento“ či „Manteo“. Rebozo nebo manta je latinskoamerický název tradičních šátků, které se používají při tomto rituálu. Ve slovanské tradici se pro tento zavinovací šátek používá název svivalník nebo pinta.Tento rituál tedy najdeme v určitých podobách prakticky po celém světě.

Jak už jsme si říkali výše, rituál nepoužíváme pouze pro poporodní období, ale pro všechny velké změny v životě člověka – ženy i muže, kdy je potřeba něco uzavřít a otevřít se novému. 

Co všechno zahrnuje a jak probíhá?

Celý proces trvá cca 8 hodin, dle toho, jak dlouhou dobu žena potřebuje. 

Rituál provádím u ženy doma a to proto, aby pak mohla zůstat ležet a odpočívat a nemusela se nikam přemísťovat a být mezi lidmi, když chce být sama a nechat vše doznít. Je třeba zajistit, aby ženu nikdo nerušil. Pokud žena nemá doma vanu, lze využít lavor nebo sprchový kout, případně udělat vaginální napářku. Pokud nelze zavinovat u ženy doma, lze pronajmout prostory na zavinování (ty si pak platí žena sama).

Pokud má žena miminko, které kojí, je třeba, aby miminko někdo po celou dobu hlídal a přinášel ho mamince na kojení.

Rituál zahrnuje:

 • přípravu místa
 • sdílení životního příběhu, který budeme uzavírat
 • horké kakao nebo jiný nápoj
 • přípravu bylinných pytlíčků a oleje
 • rebozo techniku pro uvolnění celého těla
 • opečování/vědomý dotek bříška s důrazem na zavinutí dělohy (jedná-li se o poporodní rituál)
 • bylinnou koupel se svíčkami /vaginální napářku
 • pomazání těla zahřátým olejem
 • zavinování do speciálních zavinovacích šátků (svivalník, pinta, rebozo, manta) – zamykání a odemykání sedmi zámků na těle
 • odpočinek
 • zakončení celého procesu
 • úklid po zavinování provádím výhradně já, Vy odpočíváte
V poporodním období může také pomoci s vyčerpáním, fyzickým uzavřením těla ženy po porodu, kdy jsou pánevní kosti staženy do původní polohy, se zavinováním dělohy a navrácením orgánů na správné místo, s energetickým uzavřením po porodu, se znovunabytím psychické i fyzické stability, po náročném nebo traumatickém porodu, po porodu císařským řezem nebo potratu. Může být také formou obřadního ukončení těhotenství a porodu

Těhotenství a porod zažijeme pouze párkrát za život (někdo třeba jen jednou), proto si zaslouží naší pozornost. Zrodila se nová žena – matka (nehledě na to kolik dětí již máte) a to je potřeba oslavit. Rituál zavinování je jakési spa pro ženu. Je jí věnována plná pozornost, je opečovaná a může v bezpečném prostoru bez posuzování sdílet svůj příběh, který třeba ještě nikde jinde nevyslovila. 

Rituál ale zdaleka není jen o péči o ženu po porodu. SOUSTŘEDÍM SE ZEJMÉNA NA ŽENY, které prožily traumatický porod, ztrátu miminka nebo někoho blízkého, rozchod, rozvod, úplný obrat ve svém životě a potřebují uzavřít starou fázi a otevřít se nové. Zkrátka na ženy, které hledají možnost, jak uzavřít svůj příběh a otevřít se nové fázi života, chtějí jít opravdu do hloubky, ponořit se do sebe a projít velmi léčivým transformačním procesem.

Cena

Cena rituálu je 13 900 Kč. Pokud se rituál koná mimo Klatovsko, domluvíme se ještě na ceně za cestu.

V ceně rituálu je:
30 min konzultace před rituálem
8 – 10 hodin mé individuální péče v den zavinování
podpora v následujících dnech po zavinování
pomůcky na zavinování pro každou ženu (kakao, kompresní koule, bylinky, éterické oleje apod.)

Kde Tě mohu rituálem provést?

Kdekoli v Čechách – zejména Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Praha a Liberecko. Pokud jste z Moravy a nebo Slezska, ráda Ti předám kontakt na kolegyně.

Jak se objednat?

Napiš mi email na info@veronikavelehradska.cz a domluvíme se. 

Proč do toho jít se mnou?

 SOUSTŘEDÍM SE ZEJMÉNA NA ŽENY, které prožily traumatický porod, ztrátu miminka nebo někoho blízkého, rozchod, rozvod, úplný obrat ve svém životě a potřebují uzavřít starou fázi a otevřít se nové. Zkrátka na ženy, které hledají možnost, jak uzavřít svůj příběh a otevřít se nové fázi života, chtějí jít opravdu do hloubky, ponořit se do sebe a projít velmi léčivým transformačním procesem.

Žena, která Tě bude provázet takto silným rituálem, Ti musí sednout. Jsem to já? Pokud ne, ráda Ti dám kontakt na někoho dalšího. 

Co o rituálu říkají ženy, které jím se mnou prošly?

Měla jsem možnost zažít rituál zavinování s Veronikou. Po porodu syna jsem věděla, že právě takovou péči potřebuji. Nejen kvůli "uzavření" porodu, ale celkově k vyléčení "starých hlubokých traumat", která mne brzdila v současném životě, abych mohla žít naplno... spojit se sama se sebou. Veronika mi věnovala péči, prostor a čas přesně v takové míře, jakou jsem potřebovala. Domluvily jsme si termín , čas i místo. Vyšla mi ve všem vstříc, poradila... Vše plynulo samo, hladce. Měly jsme možnost v klidu projít vše, co jsem vnímala doposud jako brzdu, průběh porodu atd. Krůček po krůčku mne provedla procesem a energeticky držela bezpečný prostor. Bylo to doslova znovuzrození. Vrátila jsem se ke své podstatě, očistila, co bylo třeba. Rituál byl start k velkým změnám v mém životě. Následující dny jsem toto léčení podpořila dle návodu Veroniky a nyní sklízím plody své práce. Jsem plná života, cítím se více žensky. Daří se mi, přichází zajímavé nabídky... Určitě bych doporučila tuto zkušenost každé ženě, ať má za sebou porod nebo ne. S Veronikou se není čeho bát. Ze srdce děkuji.​
Kateřina Bukovská
koučka a realtivní makléřka
Nádherně intenzivní zážitek plný vůní bylinek a éterických olejů, chuti výborného nápoje, očistné energie zapálených svíček, vyřčených vzpomínek, bolestí, starostí i tužeb. Rituál nesmírně důležitý pro dospělé ženy, který je prodchnut moudrostí předků a obrovskou sílou ženské energie, která očišťuje, hojí a léčí, a zároveň pomáhá a konejší. Lze z ní pak dlouho čerpat v následujícím období a lze se k ní kdykoliv vracet a přijímat ji znovu a znovu. Celým tím nádherným a intenzivním dnem mne provedla úžasná žena otevřená moudrosti a lásce našich prababiček, vnímavá a jemně pomáhající ženám, které tu pomoc potřebují. Děkuji ti Veroniko z celého svého srdce a přeji ti hodně štěstí na tvé cestě, jež je pro nás všechny tak moc důležitá.
Katka Nachtnebl
socioložka
V mém životě se udály okolnosti, které mě zavedli až k rituálu Rebozo. Změny a i vnímání sama sebe se proměnily a já se začetla do článku o rituálu rebozo, kde se popisuje, jak riruál probíhá a mně oslovil a že tento rituál je velmi transformační a uzavírá jednu část Vašeho života a druhou otevírá. A já jsem okamžitě věděla, že tento rituál mě čeká. Oslovila jsem Veroniku Velehradskou. Skvělou ženu. Před samotným rituálem jsem měla osobní konzultaci s Veronikou a už u rozhovoru On-line jsem cítila velkou profesionalitu a otevřenost Veroniky. Průběh samotného rituálu byl velmi hluboký a ještě teď, když zavřu oči, tak se moje tělo vybaví pocity, které v ten den prožilo. Samotný proces začal již den předem, kdy se mi začaly vynořovat souvislosti se záměrem se kterým rituál ke mně přišel. Veronika mě na tuto skutečnost upozornila a ujistila, že je to započatý proces. Sešly jsme se ráno a započalo se dít. Veronika mi vše před rituálem vysvětlila a popsala, což mě velmi uklidnilo a rozpustilo mé obavy. Samotný rituál je velmi osobní proces, který se skládá i z vlastní sebereflexe a vyjádření všeho, co je třeba říct. Veronika mě všímavě vedla, abych nasdílela a ze sebe vydala vše, co jsem potřebovala. Během celého rituálu jsme popíjeli kakao, které je velmi chutné a vyživující. Součástí rituálu je bylinná koupel, která smyje a rozpustí vše, co je třeba pustit. Po koupeli následuje masáž teplým olejem s éterickými oleji. Tato část rituálu je silně pečující a uvolňující. Uvolnění bylo prohloubeno pomocí masáže rebozo, které Veronika bravurně ovládá a tělu je to velmi příjemné. Po uvolnění Veronika přistoupila k samotnému zavinování, které se se skládá z uzavírání sedmi zámku na těle pomocí šátku rebozo. Pak se z vás stane taková kuklička, která je opravdu zakuklená a čeká na své otevření. V této části se mě Veronika musela asi třikrát ptát, zda mě může již rozbalit. A pak se se začaly zámky odemykat a já se začala zvědomovat to čemu se nyní s rituálem otevírám. Přivítání Veroničím hlasem bylo završení celodenního procesu. Změny v nastavení a otevření se novému záměru dobíhaly a ještě dobíhají i teď. Děkuji Veronice za provázení a péčí. Po ukončení rituálu jsem si plně uvědomila, že tento rituál je opečující nejen pro tělo ale i duši a že by si ho měly dopřát všechny ženy alespoň jednou za život. Moc doporučuji.
Libuše Žížalová
lektorka jógy