Rituál zavinování

Hloubka, ticho, transformace, péče, podpora, hluboké léčení
bolesti, smutku, přechod, naslouchání, příběh, uzavírání, znovuzrození….

O tom všem je rituál zavinování nebo-li rituál zavírání kostí, rebozo rituál.

Tento prastarý rituál se pomalu začíná probouzet zase k životu a já jsem za to nesmírně ráda. Sama jsem si ho prožila. A protože zážitek z něj byl velmi hluboký a transformační, rozhodla jsem se ho i naučit a mít tak možnost dopřát ho dalším ženám.

A u koho lepšího to udělat než u Anny Gedre – duly, zavinovalnice a úžasné moudré ženy z Ukrajiny, která tímto rituálem provází již mnoho let.

Než Ti ale řeknu k rituálu víc, ráda bych Ti povyprávěla svůj příběh, protože ten Ti ho přiblíží asi nejlépe.

Jak jsem se zavinovala poprvé já?

O rituálu zavinování jsem se poprvé dočetla v nějaké knížce, už nevím přesně kde, a měla jsem za to, že je to stará tradice, která se nedochovala, nebo možná ještě někde v zapadlých vesničkách na Ukrajině a v Rusku. To jsem ještě nevěděla, že zmínky o něm najdeme prakticky po celém světě (zejména v Mexiku).

Říkala jsem si: „Co bych dala za to, kdybych potkala nějakou ukrajinskou porodní babičku, která by ho pro mě udělala.“ Už tehdy jsem věděla, že je to něco velmi důležitého. A nemýlila jsem se.

A protože nic není náhoda, během druhého těhotenství jsem poznala ženu, Češku, která se mu věnuje, a navíc jsme si padly do oka. Takže jsem samozřejmě nemohla jinak, než si ho dopřát.

Můj první porod, byť byl přirozený a dalo by se říct krásný i velmi náročný zároveň, dopadl tragicky. Miminko po týdnu zemřelo.

Ztrátu své první dcery jsem zpracovávala dlouho za pomoci různých metod (kineziologie, bachovy esence, aromaterapie, AFT, rodinné konstelace, LBL, rituál posledního rozloučení a další). Věděla jsem, že se otevřu příchodu dalšího miminka až ve chvíli, kdy budu mít první zážitek plně zpracovaný. A tak to také bylo. Přesto si moje tělo první porod živě pamatovalo, a protože jsem uzavíráním kostí neprošla, byla jsem často unavená, měla jsem pocit jako by mi někudy unikala energie, byla mi často zima od nohou, což jsem před tím vůbec neznala… No, možná to znáš.

Druhý porod byl krátký, intenzivní a nádherný. Má druhá dcera se však odmítala kojit. Nesla jsem to velmi těžce. Měla jsem pocit, jako bych jako matka selhala. Tížilo mě to, často jsem plakala. Představovala jsem si, jak bude kojení krásné, sbližující. Jak dám svého miminku tolik času a prostoru kolik bude potřebovat, dokud se samo neodstaví. A nakonec bylo všechno jinak.

Až rituál zavinování mi pomohl vše přijmout tak, jak je a přestat proti tomu bojovat. Procítila jsem hlubokou vděčnost za celý porod,  za zázrak zrození, ke svému tělu, k úžasné dceři, která k nám přišla i ke svému manželovi, který mě velmi podporoval celé těhotenství i při porodu samotném.

A to díky tomu, že zavinovalnice vytvořila příjemnou, podporující, pečující atmosféru. Několik hodin naslouchala mému příběhu a hledala spolu se mnou souvislosti a význam jednotlivých událostí tak, abych v sobě mohla vše (problémy s kojení, ztrátu předchozího miminka, konflikt v rodině) douzavřít a otevřít se plně své nové roli matky.

Popíjely jsme horké kakao a mluvily a mluvily. Díky tomu, že mi dala prostor vyprávět všechno, co mě napadlo, nehodnotila, co jsem říkala a byla plně se mnou, mi pomohla vypořádat se s hlubokými pocity zklamání a selhání, které jsem v sobě měla, ale i se vztekem, bezmocí apod.

Po rozhovoru následovala úžasná, příjemná masáž, kdy mi zavinovalnice uzavřela pánev a vrátila zpátky na svá místa vnitřní orgány. Masáž byla doplněná o horkou koupel s bylinami, což ještě více pomohlo v nabrání sil do dalšího období, k očištění a relaxaci.

Zlatým hřebem bylo samo zavinování, kdy jsem v sobě mohla vědomě pomocí tohoto rituálu uzavřít vše, co jsem si už sebou nechtěla brát do další fáze života a naopak se otevřít novému a posílit to, co ve svém životě chci a co má pro mě hodnotu.

Jsem za svoje rozhodnutí jít do tohoto rituálu a věnovat ho sama sobě ke 30. narozeninám hluboce vděčná!

Byla to úžasná možnost, jak se nechat opečovat, mít nějaký čas jen a jen sama pro sebe a vědomě projít velkou změnou v mém životě.

Co vše můžeme zavinout?

Tento rituál se však netýká pouze poporodního období, ale i dalších událostí a velkých přechodů na naší cestě životem.

Zavinovat tedy můžeme:

  • porod (ať už vypadal jakkoli – přirozený, krásný,
    císařský řez, různé zákroky, trauma, poporodní deprese apod.)
  • potrat, porod mrtvého dítěte, úmrtí dítěte po
    porodu
  • smrt blízkého
  • rozvod, rozchod
  • změna práce
  • přestěhování
  • cokoli dalšího, co v sobě potřebuješ douzavřít

Jak jsi asi pochopila z mého příběhu, zavinování je bezpečným a láskyplným prostorem, ve kterém se může udat velká vnitřní transformace.

K tomu pomáhá otevření se a sdílení svého příběhu bez toho, aniž by byl posuzován a hodnocen tím, kdo naslouchá.

Z psychologického hlediska přináší tento rituál úlevu, uvolnění a odplavení emocí. Pomáhá nalézt stabilitu a jistotu v nové životní situaci/roli, ve které ses ocitla. Uzavři to, co bylo, a otevři se tomu, co přijde.

Z fyzického hlediska zavinování pomáhá zavinout dělohu po porodu, pomáhá navrátit orgány na své místo (a to i x let po porodu). A celkově Tvé tělo dostane velkou péči, pozornost a vděčnost, což je velmi důležité, i pokud se nejedná o zavinování v poporodním období.

A jak rituál probíhá?

Celý proces trvá cca 8 hodin, dle toho, jak dlouhou dobu žena potřebuje.

A zahrnuje:

  • přípravu místa
  • sdílení životního příběhu, který budeme uzavírat
  • horké kakao nebo jiný nápoj
  • přípravu bylinných pytlíčků a oleje
  • rebozo techniku pro uvolnění celého těla
  • opečování/vědomý dotek bříška s důrazem na zavinutí dělohy (jedná-li se o poporodní rituál)
  • bylinnou koupel se svíčkami /vaginální napářku
  • pomazání těla zahřátým olejem
  • zavinování do speciálních zavinovacích šátků (svivalník, pinta, rebozo, manta) – zamykání a odemykání sedmi zámků na těle
  • odpočinek
  • zakončení celého procesu
  • úklid po zavinování provádím výhradně já, Ty odpočíváš

Více o rituálu se dozvíš tady.

Jak si vybrat tu správnou průvodkyni?

Je důležité, aby ses cítila uvolněně, příjemně a mohla se plně otevřít. Proto je třeba vybrat si tu správnou průvodkyni.

Proto spolupracuji i s dalšími ženami, které rituálem provádí také. Každému totiž sedí někdo jiný. Provést Tě tedy mohou já a nebo Ti ráda předám kontakt na kolegyně z různých koutů ČR i SR.

A jak poznáš, kdo je ta pravá?

  • Dej na první dojem!
  • Zjisti si o ni víc, čím se zabývá, co dělá? Je Ti to blízké?
  • Je Ti sympatická?
  • Co Ti říká Tvé tělo? Cítíš napětí anebo jsti uvolněná?

A pozor! Rituál není jen pro ženy, mluvila jsem teď hlavně k nim, ale dělá se i pro muže. 🙂

Chceš rituálem projít také? Napiš mi na info@veronikavelehradska.cz.

Sdílejte

Facebook
Twitter
LinkedIn

Jedna odpověď

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sleduj nás

Oblíbené články

.