Už dlouho chci napsat článek k současné situaci a vypadá to, že ten správný čas a inspirace je tu.

Věcí, které mě napadají, a které bych s vámi ráda sdílela, je hodně. Tento článek bude o tom, co vnímám jako nedůležitější, a to jak uchopit tuto nelehkou dobu jako úžasnou příležitost ke změně. Ke změně, která může vytvořit nový svět.

Nejvíc ze všeho se totiž bojím toho, že až to všechno skončí,  svět se vrátí do starých zajetých kolejí…a to by byla obrovská škoda! Pro nás každého osobně, pro planetu i pro lidstvo jako takové.

Mám kolem sebe dvě skupiny lidí. Jedna čeká, doufá a věří, že to brzy skončí a pouze přežívá, dokud se nebude moci vrátit ke svému běžnému životu tak, jak vypadal před pandemií. Ale pak je tu i ta druhá, díky které kolem sebe vidím vznikat nové úžasné projekty, myšlenky a postoje. Životy těchto lidí rozkvétají, mění se (ne vždy je to jednoduché a snadné), ale snaží se jít kupředu a tuto situaci využít jak nejlépe to jde.

A je na každém z nás, jakým směrem se vydáme. A jakým směrem půjdeme jako lidstvo.

Teď máme jedinečnou příležitost se zastavit, uvědomit si, co doopravdy chceme a vydat se novým směrem anebo třeba i tím stejným ale vědomě a s pocitem vděčnosti.

Ráda se zabývám představou světa, kde by každý dělal to, co ho baví a byl plně sám sebou. Nebylo by to úžasné? Tolik radosti a svobody! Věřím, že to lze!

A teď už pojďme na pár konkrétních tipů a nápadů, nad kterými se můžeš zamyslet.

Vnímám tři důležité oblasti:

1)           Místo kde žiji

Přestaňme pokukovat po dálných krajích a pojďme se konečně podívat na to, co máme za domem.

Využij a znovuobjev dětskou zvědavost ve sobě samé a podívej se na místo, kde žiješ, jako bys ho viděla poprvé tzv. dětskýma očima. A možná budeš překvapená, co všechno objevíš a jak Tě to povede dovnitř Tebe, zpátky k sobě samé, ke Tvým kořenům, hlubokému napojení se na bytosti a svět kolem Tebe a také do přítomného okamžiku, k tady a teď.

Svůj život totiž můžeme změnit jen a jen v přítomnosti. Nezměníme ho, pokud budeme pobývat v minulosti, ve snění o tom jaké to bylo, ani v obavách o budoucnost nebo v představách jaká bude, ale pouze tady a teď. A k tomu potřebujeme být i dostatečně zakotvení na místě, kde žijeme, a které nazýváme domovem.

Tady je pár tipů jak na to:

A ještě zkus:

Určitě Tě napadne spousta dalších možností a já budu moc ráda, když je budeš sdílet (v komentářích, emailem, ve facebookové skupině Přírodní spiritualita).

2)           Vděčnost

Koronavirus nám ukazuje, že věci, které nám do teď připadaly samozřejmé, zas tak samozřejmé nejsou.

Kdo z nás za posledních pár let zažil nedostatek mouky, droždí, strach jít na nákup, nutnost vyrobit si něco sám, protože už to není dostupné nebo dokonce zavřený obchod, do kterého zrovna nutně potřebuje? V Česku asi nikdo. Spíš to vypadá jako popis nějaké třetí rozvojové země – jak jim s oblibou říkáme. Přišlo nám samozřejmé, že máme všechno ihned k dispozici a v té podobě v jaké zrovna chceme.

Stačí málo a najednou to zas taková samozřejmost není, že? Věřím, že spousta z vás s vděčností pracujete a pokud ne, vůbec nevadí, nikdy není pozdě začít.

Pár tipů jak na to:

Zeptej se sama sebe:

Pandemie sebou přináší také strach o život a život našich blízkých.

Války a nemoci jsou děsivé a nikdo z nás je nechce zažít, ale jsou úžasné v tom, že v nás vyvolávají pocit vděčnosti za to, co máme a uvědomění si hodnoty života a hodnoty věcí a lidí kolem nás.

Protože to, že jsou dnes s námi, tak zítra už nemusí být.

Smrt je obrovské téma a velké tabu. Za posledních pár let, jsme ji hezky uklidili za zavřené dveře nemocničních pokojů, do nejzazších koutů našich životů. A hle, ona zase začíná vystrkovat růžky a vylézat ven. Nutí nás se tomuto tématu věnovat a znovu mu dát místo v našich životech.

Buďme tedy vděční nejen za věci, které máme, ale zejména za lidi, kteří nás doprovází na cestě naším životem. Nejde nám jen o nejbližší rodinu, ale i kamarády, známé, sousedy, učitele, lektory apod., které máte rádi.

Pár tipů jak na to:

3)           Revize života

Karanténa je úžasnou příležitostí, kdy je možné se zastavit a zrevidovat svůj život. Až skončí, můžeme vykročit úplně novým směrem anebo tím stejným, ale vědomě a s vděčností. Pojďme toho tedy využít.

Vyhraď si tedy na to čas a hledej odpovědi na otázky:

Zkrátka pozoruj, co se v Tobě děje a vrať se k sobě samé.

Budu ráda, když nasdílíš své objevy a uvědomění v komentářích, emailem a nebo ve facebookové skupině Přírodní spiritualita, ať se můžeme vzájemně inspirovat.

Přeji Ti, ať najdeš sama sebe a svou vlastní jedinečnou cestu dalším životem.

Při této příležitosti vznikl z iniciativy Jany Rosy virtuální ženský kruh ve skupině Podpůrný ženský kruh na Facebooku, kde můžeš najít další inspiraci a podporu nejen ode mě, ale i od dalších úžasných žen. Takže pokud chceš, připoj se k nám!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *