Jak pracovat se vztekem?

Cloumá s Tebou vztek? Hněváš se? Zlobíš se na druhé nebo sama na sebe?

V tomto článku Ti ukážu pár tipů, jak se vztekem pracovat. A stejně tak jako u strachu se i tady podíváme na jeho skryté poselství. To Ti možná pomůže ho více pochopit a přijmout.

Poselství hněvu

Hněv nám pomáhá bránit se. Dodává nám neuvěřitelné množství síly, kterou potřebujeme ke změně. Objevuje se ve chvíli, kdy byly narušeny naše osobní hranice, a kdy je potřebujeme obnovit a postavit se sami za sebe. Bez jeho síly a dynamiky bychom to nedokázali a nechali to být. Nešli bychom vstříc změně třeba i skrz konflikt s milovanou osobou, šéfem nebo kýmkoli dalším.

Problém je, když se zlobíme na někoho, kdo je mimo náš dosah (politici…). V této situaci se můžeme začít cítit i bezmocní. Co můžeme dělat? Nevydávat sami sebe napospas a položit si otázku: „Co mohu pro to, aby se to změnilo udělat?“

Místo stěžování si a nadávání se zkus soustředit právě na onu změnu. Vždy je něco, co můžeš udělat. Není třeba brojit proti systému, tlak vytváří protitlak. Naopak je super začít žít jinak a svým životem inspirovat lidi kolem sebe. Tato změna je sice pomalejší, ale účinnější. Vychází zevnitř, z vnitřní motivace a je tak stálejší a lépe procítěná, prožitá a pochopená.

K tématu bezmoci se vrátím ve speciálním článku.

Teď zpátky ke vzteku.

Když se na něj podíváme tak, že nám ukazuje, že je potřeba něco změnit a obrátíme svou pozornost z člověka nebo situace, která nás naštvala, k sobě a zaměříme se na to, co můžeme udělat, aby nám bylo lépe, máme vyhráno.

Vztek nám dodá dostatečný drive k tomu změnu uskutečnit a mít se lépe než před tím.

Mysli na to, kdykoli se s někým hádáš nebo Tě někdo naštve. Můžeš stát a hádat se s ním do krve celé dny a energii, kterou Ti hněv poskytuje proplýtvat anebo si místo toho dej od něj odstup, obrať se do sebe, zjisti, co se stalo, proč jsi vlastně naštvaná, a co potřebuješ jinak a pak se k danému člověku vrať a jednej konstruktivně s jasným cílem.

Vztek nám také ukazuje naše slabá místa. Někdy se na druhé hněváme za něco, co sami děláme a o to více jsme naštvaní. Na ně, že nám to ukazují, i na sebe, že se s tím neumíme popasovat jinak. Ve vztahu s druhými lidmi se nám odhalují naše stará zranění a nedořešené situace, zkrátka naše stíny. I na to zkus myslet, pokud Tě někdo nebo něco naštve.

A i tady je na místě se obrátit k sobě a zeptat se: „Kde tohle dělám taky?“ „Jak to mohu integrovat zpátky do svého života tzn. přijmout to a využít to?“

A tím se dostáváme ke konkrétním tipů jak pracovat se vztekem. Dva už jsem Ti vlastně odhalila.

Takže…

Tipy jak se vztekem pracovat

Obrať pozornost k sobě

Proč mě tohle naštvalo? Co potřebuji jinak? Jak byla narušena moje osobní hranice? Co potřebuji, aby se změnilo?

Podívej se na zrcadlo

Co mi tento člověk zrcadlí? Kde tuto vlastnost žiji taky? Co ještě nemám zpracované a musím se na to podívat?

Celý svět je totiž jedno velké zrcadlo, které odráží, jak to máte uvnitř. Pokud tam nemáš žádné téma Ty sama, tak Tě nemůže ani nikdo naštvat, protože nemáš důvod na to reagovat. To se možná špatně poslouchá a přijímá že? Ale zkus se tomu otevřít a uvidíš, že už toto vědomí Ti velmi uleví.

Křič

Divila by ses, kolik lidí neumí křičet, ani já jsem to neuměla a musela jsem se to znova učit. Nemyslím křičet na někoho, ale jít do lesa anebo si vzít polštář a pořádně si do něj zařvat a tak uvolnit napětí. Schválně, zkus to, umíš to? Někdy je fajn začít ve skupině a dělat to s někým v situaci, kdy nejsi naštvaná a postupně si to natrénovat, nějakou dobu to může trvat.

Kolikrát jsme jako malí slyšeli: „Nekřič.“ „Nevztekej se!“, že? Malé děti, ale ví, co a proč dělají. Pomáhá jim to vztek zpracovat. Možná to není společensky přijatelné, ale je to rozhodně účinné.  A naším úkolem bude, se to znovu naučit a dělat to v soukromí tak, aby to neobtěžovalo někoho dalšího, ale abychom si to mohli dovolit.

Dupej

Přebytečnou sílu hněvu můžeme poslat do země. Nezapomeň na konci Matce Zemi poděkovat.

Mlať a bouchej

Vezmi si polštář nebo prázdnou petflašku a hurá do toho. To můžeš dělat  i jednou za čas jako prevenci. Vědomé vztekání se. Bouchej, mlať, křič, dupej, skákej, vybij ze sebe všechnu hněvivou energii. A běž do toho naplno.

Znáš oshovu dynamickou meditaci? Pokud máš se vztekem problém a nepodaří se Ti ho uvolnit samotné, je to skvělá  a velmi účinná možnost jak to udělat ve skupině. Tím zpracuješ všechen starý hněv, který jsi si za svůj život nastřádala. A pokud se Ti nový nepodaří přetavit na konstruktivní energii ke změně, můžeš ho vypustit alespoň takto.

Čmárej

Vezmi si papír a tužku a čmárej. To se hodí obzvlášť, pokud jsi někde mezi lidmi, v kanceláři apod. a potřebuješ vztek uvolnit a nemůžeš křičet.

Zrychleně dýchej

Fuň. Víš, jak dýchá rozzuřený býk? Tak to je přesně ono. Jen do toho. Pomůže Ti to. Můžeš se zavřít třeba na wc a zkusit to.

Zkrátka uvolni energii vzteku. Nejhorší je nechat si ji v sobě. Pak působí velmi destruktivně a obrátí se vůči nám – buď ve formě nemoci anebo bouchneme jako papiňák a vylijeme si zlost na někoho, s kým vůbec nesouvisí, nejčastěji naše nejbližší. Znáš to?

V první fázi ale zkus energii vzteku nejdříve konstruktivně využít a když to nepůjde, tak ji alespoň uvolni.

A ještě jeden tip na závěr….

Hoponopono

Máš problém s někým konkrétním? Už dlouho Tě vytáčí do bezvědomí?

Zkus Hoponopono. Jedná se o havajskou modlitbu, která je velmi účinná. Ze začátku se Ti možná nebude chtít vůbec říkat, nebudeš jí věřit a už vůbec nebudeš chtít mluvit nahlas. Je to ale důležité.

Nahlas odříkávej:

Miluji Tě,

omlouvám se,

prosím, odpusť mi.

Děkuji ti!

A pozoruj, jak se to v Tobě mění a transformuje.

Cílem není souhlasit se vším, co daný člověk udělal a nebo řekl a odpustit mu. Cílem je uvolnit emoce, které jsou s ním spjaté a přijmout ho takového jaký je, aniž by to znamenalo souhlas. Díky tomu si neponeseme dál životem rozbouřené emoce, které vytváří ohromný tlak a nepříjemné pocity v těle pokaždé, když daného člověka uvidíme. Přijetí a odpuštění není o souhlasu, pamatuj.

Až to bude možné, obrať se k sobě a podívej se na to, co Ti daný člověk zrcadlí. Je to vyšší dívčí, vím, ale jde to a může Ti to hodně pomoci.

Máš nějaké další tipy, jak se hněvem pracovat? Napiš komentář a poděl se s námi! Budu za to moc ráda!

Sdílejte

Facebook
Twitter
LinkedIn

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sleduj nás

Oblíbené články

.