Asi všichni známe dny, kdy se cítíme perfektně, nabití energií a připravení zvládnout cokoli, co přijde a naopak dny, kdy se cítíme rozmrzele, vlastně ani nevíme, co nám je, jsme bez energie, cítíme se nejistě a nerozhodně a vlastně se nám nechce raději ani do ničeho pouštět, protože už předem víme, že je to prohrané.

Bachova květová terapie pomáhá tyto emocionální nároky každodenního života bez problému zvládat a ukazuje nám témata a vzorce chování, na která bychom se měli zaměřit a změnit je tak, aby k těmto výkyvům nedocházelo tak často a naše myšlenky a emoce sloužily nám a ne my jim.

Bachova terapie vychází z holistického chápání člověka a jeho zdraví. Každý symptom nemoci, ať už tělesný anebo duševní, nám přináší určité poselství a má svůj význam, který by měl být odhalen a zpracován, tím dochází k léčení. Cílem však není zbavit se pouze nemoci a jejích symptomů, ale i odstranit blokády, které brání naší celistvosti a využití našeho plného potenciálu, naší životní energie.

Těmito blokádami mohou být například různé typy strachů a obav, nejistota, nerozhodnost, nedostatek zájmu, odvahy, vyčerpání, osamělost, žárlivost, netrpělivost, přecitlivělost, zoufalství, beznaděj a přehnaná starost o druhé. Sladěním naší psychiky pozitivně působíme i na fyzické potíže.

Tuto metodu vyvinul Angličan MUDr. Edward Bach ve 30. letech 20. století. Jako lékař se tehdy staral o své pacienty a všiml si toho, že i když mají lidé naprosto stejnou diagnózu, někteří se uzdravují rychleji a jiným to trvá daleko déle anebo se neuzdraví vůbec.

Začal zkoumat, proč tomu tak je a zjistil, že to vychází z psychického nastavení daného člověka. Postupně nalezl 38 druhů rostlinných esencí, které harmonizují všechny negativní stavy lidské psychiky a 39. esenci, které je směsicí pěti rostlin tzv. krizovou esenci.

Tento systém je ucelený a není třeba jej doplňovat o další druhy, proto si dej pozor na výrobce, kteří nabízejí své vlastní esence z různých rostlin, a vždy raději kupuj originální balení od Bachova centra.

Jak to ale celé funguje?

Sám Bach o tom říká toto: „Určité divoce rostoucí květiny, keře a stromy vyššího řádu mají sílu zvýšit svým vyšším chvěním lidské chvění a otevřít naše kanály pro poselství spirituálního Já; zaplavit osobnost všemi ctnosti, které potřebuje a vyplavit tím charakterové nedostatky, které jsou příčinou našich bolestí. Jako krásná hudba nebo jako cokoliv jiného velkorysého a inspirujícího, jsou i tyto květiny schopné povznést celou osobnost a zavést nás blíž k duši. Tím nám dají mír a zprostí nás bolestí. Neléčí tak, že by přímo napadaly nemoc, ale tak že zaplaví tělo krásným chvěním našeho Vyššího Já, v jehož přítomnosti se nemoc rozpustí jako sníh na slunci. Pravé léčení nemůže existovat beze změny životního stanoviska, bez duševního míru a bez vnitřního pocitu štěstí.“

Nerozumíš tomu? Dá se to vysvětlit i takto. Pokud je člověk šťastný a spokojený se všemi oblastmi svého života a se sebou samým, je úplně zdravý a užívá si života plnými doušky a dosáhne všeho, čeho si přeje.

Pokud je však nešťastný, cítí smutek, strach, závist, nenávist, vztek, osamělost, netrpělivost, beznaděj apod., přenášejí se tyto energie/emoce do hmoty a to se postupně projevuje jako nemoc. Tělesná nemoc nás upozorňuje na to, že něco není v pořádku. Pokud nezachytíme špatné myšlenky a nezměníme je, začneme se cítit špatně, pokud ani s tím nic neuděláme, za nějaký čas se tento stav promítne do našeho fyzického těla. Tam už je to tak patrné, že je s podivem, že ani toho si nevšímáme a často říkáme: „To nic není, to se zase spraví.“ A nejsme ochotni se podívat na to, čím jsme si nemoc způsobili, ANO způsobili,  obrátit se do svého nitra.  Každý člověk má totiž nevědomou touhu žít v harmonii sám se sebou i se svým okolím, a pokud v ní nežije, udělá jeho duše a tělo cokoli, aby ho do ní zase navrátilo, třeba i nemoc. Nemoc tedy není naším protivníkem ale naopak velkým pomocníkem. Je to možnost, jak se napojit zase sám na sebe a začít dělat to, co mě baví, z čeho mám radost a co je se mnou v souladu.

Znáš příběhy lidí, kteří dostali nevyléčitelnou smrtelnou nemoc a na poslední chvíli udělali nějaké velké změny ve svém životě a uzdravili se? Tak to je přesně ono. A Bachovy esence nám s odhalením těchto příčin a jejich harmonizováním pomáhají.

Nemusíme však zacházet tak daleko.

Bachovy esence jsou našim úžasným pomocníkem i v případech, kdy například chceme něco udělat a najednou nám v hlavě naběhne myšlenka: „To se mi nepovede.“ „Tohle já nezvládnu.“ Ta nás zablokuje natolik, že buď do akce nejdeme vůbec a odložíme to na někdy v budoucnu anebo do ní jdeme, ale cítíme se hrozně, je to obrovská dřina a bojíme se, že výsledku stejně dosáhneme.

Jak by to bylo krásné, kdybychom sami sebe nesabotovali a věřili si. A k tomu nám pomůžou právě Bachovy esence.

S čím dalším nám mohou pomoci?

Ráda je využívám i při práci se zvířaty a případně rostlinami.

Pokud Tě trápí něco z uvedených problémů, ráda se stanu Tvým průvodcem.

Jak probíhá terapie?

Setkání probíhá formou rozhovoru s terapeutem. Ptám se, co Tě trápí, jaký problém chceš řešit. Pomocí svalového testu  určuji vhodné esence. Ty Ti připravím a následně probereme jejich jednotlivé účinky.

Setkání trvá cca 1 hodinu i s namícháním směsi.

Ráda připravím i Bachovy esence dle Tvého přání. Testování je však přesnější, protože vlastní úsudek může být subjektivní.

Užívání

Krizová esence pro každou domácnost

Krizová esence je něco, co by měla obsahovat každá domácí lékárnička. Jak už jsem psala, jedná se o směsici 5 rostlin – slíva, bílá lesní réva, netýkavka, devaterník a snědek.

Používá se ve stavech nouze. Dostala jsi nějakou nepříjemnou zprávu? Něco se stalo? Někdo zemřel nebo se poranil? Dostala jsi výpověď? Došlo k rozchodu? S někým ses pohádala? Apod. Hned si kápni krizovou esenci a výrazně se Ti uleví.

Jak na to?

V případě krize si kápni 8 kapek přímo pod jazyk, můžeš si však připravit i užívací lahvičku a směs potom několik dní užívat. Pozor nikdy ji neber dlouhodobě!

Jak připravit užívací lahvičku?

Do 30 ml lahvičky nalij trošku alkoholu (ideální je například vodka) pro konzervaci, dolij vodou (ideálně pramenitou, ale můžeš i z kohoutku) a kápni 4 kapky krizové esence, promíchej. A máme hotovo.

Užívá se 8 kapek kdykoli a několikrát za den pod jazyk. Ihned se dostaví úleva.

Děkuji, že jsi dočetla až sem! Teď už mi nezbývá než Ti popřát krásný den!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *