To je otázka, kterou slyším dnes a denně. A naprosto ji chápu, kakao se stalo módou.
Když jsem před 3 lety přijela poprvé do Peru do Cusca nikdo tam kakao neznal. Naběhla jsem s nadšením na místní tržiště a ptala se, kde můžu koupit ceremoniální kakao a všichni na mě koukali, jako bych spadla z višně a nechápali o čem mluvím.
Po 3 letech je situace úplně jinde. Cusco oplývá několika obchody s ceremoniálním kakaem, všude visí cedule kakaová ceremonie. Aneb kde je poptávka je nabídka. I když to s tradicí nemá nic společného.
Spousta kakaa se k nám vozí z Peru, z Bali, z Afriky, myslíme si, že místní vědí, jak ho připravit, a že je tam tradicí, alespoň v tom Peru, ale je to stejné jako s kávou, místní nevědí, která bije a sami si žádný z těchto nápojů nepřipravují, pokud už je to nenaučil nějaký Evropan.
Kakaové ceremonie mají kořeny v Guatemale, Mexiku a zemích Střední Ameriky. Ne že by divoké kakao v Peru v pralese nerostlo, roste, viděla jsem ho na vlastní oči, ale pokud tu někdy nějaká kakaová tradice byla, už dávno zanikla.
Zatímco v Guatemale je stále živá, kontinuální. Ale nenech se mýlit. Pokud přijedeš do hlavního města a zeptáš se lidí, kde se připravuje kakao a kde ho můžeš koupit, budou na Tebe koukat stejně divně jako v Peru. I tady už kakao není běžnou součástí života a tradici zachovávají hlavně malé komunity lidí na venkově.
Při lednové cestě do Guatemaly jsem měla možnost takovou jednu ruční výrobnu kakaa navštívit. Byl to pro mě zážitek.
Udělat si vlastní kakaovou pastu mlecími kameny, které se používají už více jak 500 let v jedné a té stejné rodině je fascinující.
A samozřejmě člověk si uvědomí, co za tím je… spousta práce, spousta energie, spousta času.



A co je teda na tom kakau tak zázračného?
Kvalitní kakao je zázračné především proto, že obsahuje obrovské množství antioxidantů, minerálů a látek zlepšujících náladu.
Právem patří mezi tzv. superpotraviny.
Podporuje srdce a cévy. Kakao je bohaté na flavonoidy (především flavanoly). Tyto látky zlepšují pružnost cév, pomáhají snižovat krevní tlak a optimalizují hladinu cholesterolu.
Je to bohatý zdroj hořčíku. Patří k vůbec nejlepším rostlinným zdrojům hořčíku, který je nezbytný pro správnou funkci svalů, nervové soustavy a potlačování křečí.
Zlepšuje náladu a psychiku, protože obsahuje aminokyselinu tryptofan, kterou tělo přeměňuje na hormon štěstí serotonin. Stimuluje také produkci endorfinů a dopaminu.
Přináší nám dlouhodobou energie bez propadů. Na rozdíl od kávy, která obsahuje kofein, v kakau dominuje látka teobromin. Teobromin dodává energii pozvolna, stimuluje organismus jemněji a nezpůsobuje následný prudký pád únavy.
A obsahuje spousty dalších minerálů jako třeba železa, zinku, draslíku, mědi a vápníku.
No a z energetického hlediska nás dokáže zazdrojovat, vyživit a zároveň nám otevřít srdce pro to, abychom mohli sdílet to, co jindy není možné.
A jak to s ním je v Guatemale?
Ne nadarmo mají v Guatemale tradici, že pokud se setkají se sousedními kmeny, přijde host a nebo je třeba cokoli vyřešit, je podmínkou vypít nejdříve společně šálek kakaa.
Pokud už jsi kakao někdy vyzkoušel/a a teď nemyslím Granko, tak víš, o čem mluvím.
Obrovskou výhodou kakaa je, že narozdíl od jiných rostlinných látek a psychadelik není psychadelikem a pracuje s námi velmi jemně a laskavě. Otevírá naše nitro pouze tak, na kolik jsme připraveni a kolik dovolíme.
Je jako konejšivá náruč Matky země, která nás obejme a řekne nám, jsem tu pro Tebe, můžeš, můžeš cokoli, poslouchám.
A to mě na něm baví nejvíc.
Měla jsem tu možnost učit se od guatemalských i mexických moudrých žen a šamanů, jak kakao přiravit a jak s ním pracovat. A jsem za to nesmírně vděčná.



V čem nám můžeš ještě pomoci?
Velmi mi pomáhá v každodennosti – při menstruaci, když se cítím nedovyživeně, když mám špatnou náladu, když jsem nemocná, když si chci udělat pěknou chvilku pro sebe a nebo když chci sdílet s partnerem nebo přáteli na hlubší úrovni než běžně.
Používám ho při rituálu zavinování, kdy ženám pomáhá otevřít se a nechat vyplout jejich životní příběh ven.
Podávám ho i na ženských kruzích při nejrůznějších příležitostech i tématech.
A moc ráda ho propojuji s tancem. Protože nám pomáhá se uvolnit, naladit na sebe, své tělo, srdce i duši a projevit v tanci vše, co se v nás ukrývá. Vyjádřit to, vynést na povrch. Dovolit si to. A to je velmi cenné.
Je to nádherný očistný a zároveň jemný proces, kdy přichází i nové vize a nápady.
Pokud to chceš zažít také, mrkni na letní ženské kruhy v Bezděkově u Švihova (Plzešký kraj) a nebo na moje akce v Ostravě, které jsou otevřené pro mužsko-ženské sdílení.
A jak si kakao správně připravit?
Budeš potřebovat kvalitní kakao. Za sebe Ti můžu doporučit to, co nabízí The Mayan wisdom.
Super poměr pro začátek je 14 g kakaa na 1 šálek. Postupně se můžeš dostat až na 28 g.
Rozkrájej potřebné množství kakaa ideálně keramickým nožem na malé kousky.
Uvař šálek horké vody. Můžeš v ní chvíli povařit i různé druhy koření. Hodí se skořice, badyán, nové koření, pepř, chilli, zázvor, kurkuma, kardamom, vanilka, ale i okvětní plátky růže, levandule. Záleží na Tvých chuťových buňkách, můžeš experimentovat. Voda by neměla být vroucí, když do ní budeš kakao vkládat, takže ji nech trochu vystydnout, ale zas aby byla teplá. Zkrátka neměla by být na bodu varu.
Vsypej kakao dovnitř a míchej.
Přisladit si ho můžeš medem nebo kokosovým cukrem, super je také tonka.
Do kakaa nepatří mléko, ani rostlinné. Tradičně se připravuje výhradně s kořením, bylinkami a vodou.
A pak si ho v klidu vychutnej.



Pití kakaa jako rituál
Moc doporučuji si na to opravdu vyhradit prostor.
Nejdříve šálek podržet v ruce, přivonět si, dát si ho na srdce a vnímat, co s Tebou dělá.
Přivítat ho, pozdravit a poděkovat mu, urazilo velkou dálku, aby tu mohlo být teď s Tebou. Moc ráda děkuji i Zemi, za to že tu kakao je a že mohlo vyrůst a vyživila ho, a také všem lidem, kterým prošlo rukama.
Pak ochutnej poprvé. Vnímej, co to s Tebou dělá, s Tvým tělem, emocemi, myšlenka, s Tvou duší.
Pak podruhé. Změnilo se něco?
A i potřetí. Co cítíš teď?
Můžeš si pustit jemnou relaxační hudbu.
Sama za sebe mám moc ráda tyto skladby: Mama Cacao, Cacaosito.
A nebo pít v tichu.
Můžeš se jemně hýbat, začít tančit, pobrukovat si, nebo jen tak sedět.
Až šálek dopiješ, mrkni se, co je v něm. Ze sedliny se dá věštit podobně jako z kávy. Ber to hravě. Možná tam něco uvidíš, možná ne.
Při pití kakaa je také dobré mít záměr.
Chceš se propojit se sebou? Chceš si ho vypít, než půjdeš na důležitou schůzku, aby se Ti lépe sdílelo a vnímal/a jsi i druhou stranu otevřeným srdcem? Chceš si dopřát s partnerem pěknou chvilku pro sebe v úplně jiném nalazení? Chceš, aby Ti přišly nové vize, odpovědi na otázky?
Vlož při vaření záměr do kakaa. Vmíchej ho do hrníčku.
A budou se dít zázraky.
A pokud chceš zažít jaké to je, vypít ho ve skupině podobně nalazených lidí, otevřít se hlubokému sdílení ze srdce nebo si zatančit, mrkni na živé akce, které připravuji.
Ať Tě kakao provází a přináší Ti radost a potěšení stejně tak jako mně.



